Nedávno publikované články:

Zápis předmětů aneb třikrát Learning Agreement

22. 1. 2016

Po potvrzení přijetí na mobilitu (výjezd, chcete-li), se delší dobu vůbec nic neděje, alespoň pokud jedete až následující semestr. Po pár měsících je dobré se zaregistrovat a zažádat o kolej. Potom zase pár měsíců klid a pak to začne. Kolečko papírování a vyplňování, nutno zřídit účet u Komerčky (a pak účet v cizině, takže z té Komerčky jen přeléváte peníze na účet v zemi pobytu, jak logické, platíte za to samozřejmě příslušnou sumičku, v mém případě 7 Euro za převod plus 0,60 Eura za vedení nebo správu účtu..nebo tak něco) atd. atd. Ještě než Vám ale vůbec může být přiděleno stipendium, je nutné vyplnit tzn. Learning Agreement (LA). Nutno podotknout, že tento formulář se týká předmětů, které budete chtít v zahraničí studovat. Jestli už je daná škola vypsala vůbec nikoho nezajímá. Prostě nutno vyplnit hned na úvod. Celý formulář je v angličtině, nehledě na to, do jaké země vyrážíte. Vyplníte nejrůznější údaje o sobě, včetně osobních informací (telefon a email, datum narození J ), dodáte podrobnosti o vysílající instituci alias domácí univerzitě, včetně kontaktu na osobu odpovědnou za vysílané studenty. Dále se formulář dělí na sekci BEFORE THE MOBILITY, tedy před odjezdem, a AFTER THE MOBILITY (tu vyplníte až po návratu, nostalgicky se přenesete do kouzelného místa pobytu a vyplněním tuto fázi života uzavřete). V první sekci je nutno vyplnit předměty, které má student v úmyslu plnit na zahraniční univerzitě a které by se ideálně měly shodovat s předměty, které by jinak student plnil doma. Pro vlastní pohodlí doporučuji vybírat opravdu podobné předměty, ušetří to zkoušky a zápočty doma. Domácí univerzity se většinou snaží uznat cokoliv, když se to alespoň nepatrně podobá domácímu předmětu.

Zádrhel může nastat v případě, že zahraniční univerzita následuje moderní trendy a tudíž i modernizuje studijní plán, a proto jen opravu základní předměty opakuje stále dokola (jako třeba základy lingvistiky a jazyka vůbec), ostatní předměty pak orientuje na nové poznatky a aktualizuje je každý rok. Pak se můžete v podstatě každý rok zapsat do semináře téhož bloku, dozvíte se ale pokaždé něco jiného. A taky se Vám jistojistě nepodaří najít předměty pro následující semestr už půl roku dopředu, abyste je mohli vepsat do LA. No jo, jak má tedy chudák vyjíždějící student formulář vyplnit?

Jednoduše. Do formuláře si prostě a jednoduše zapíšete předměty, které se Vám z aktuálního semestru líbí a po nástupu na univerzitu a absolvování prvních přednášek dodáte na domácí univerzitu tzn. Changes of LA, kde důkladně popíšete důvody nenastoupení do předmětu (prostě všude zaškrtnete, že předmět nebyl rozvrhován) a vypíšete, čím si daný předmět hodláte nahradit. A nic se neděje. Troufám si tvrdit, že to ani nikdo neřeší. Prostě podpis sem, podpis tam, založit do složky a hotovo. Ideální je zapsat si více předmětů, nabodovat každý pouze dvěma kredity ECTS tak, abyste měli zapsáno 30, a na prvních hodinách se dohodnout s konkrétním vyučujícím za co dostanete kolik ECTS kreditů. Někde stačí docházka za 2 body, jinde si musíte napsat test (ne vždy jde o test těžký, někdy se Vám může zdát, že látku ovládáte více než rodilí mluvčí, se kterými předměty máte), jinde po Vás budou chtít prezentaci a dají Vám za odměnu 6 kreditů. Je to opravdu různé, to ale při prvotním vyplňování nevíte a mě se tak osvědčilo zapsat si prostě 2 kredity. V CHANGES pak všechno uvedete na pravou míru a halvně už víte, alespoň nahrubo, se kterým učitelem se bude dát vyjít, a kde nebudete nuceni si strkat do očí sirky, abyste neusnuli. Věřte, že vážně není problém udělat po nastoupení na univerzitu dodatečnou změnu. Ono je to i vyžadované.

Takže jsme vyplnili. A co dál? Nejdříve běžet za koordinátorem na domácí univerzitě pro podpis, úsměv a razítko, poté poslat expres do zahraničí. Tam Vám formulář taktéž potvrdí a obratem zašlou zpět. Nebo by aspoň měli. Občas jim to trvá déle, pak je dobré se ozvat a trošku je popohnat. Tak jsem to udělala já a během dvou dnů mi ty nejdůležitější formuláře zaslali naskenované. To naprosto stačilo.

Tím máte první důležitý formulář potvrzený z obou stran. Následuje „formalitka“. Po emailové výzvě se dostavíte na zahraniční oddělení Vaší univerzity, tam podepíšete účastnickou smlouvu ERASMUS, přiklepnou Vám stipendium (otázkou je, jak brzy Vám ho zašlou na účet, já jsem třeba první kauci za kolej platila z ušetřených peněz z práce při studiu, protože stipendium nedorazilo včas) zabalíte kufry a jedete…. :-)